Koja je uloga Centra za mirenje pri HGK?

Centar za mirenje je institucija pri HGK koja strankama pruža usluge organizacije postupka mirenja. Osnovan je 2002. godine, sjedište mu je u Zagrebu, Rooseveltov trg 2, a kao sastavni dijelovi Centra djeluju i regionalni Centri za mirenje u županijskim komorama u Splitu, Rijeci, Puli, Osijeku, Varaždinu i Koprivnici. Također je i u svim ostalim županijskim komorama moguće dobiti informacije o mirenju kao i podnijeti prijedlog za mirenje, a i  postupci mirenja mogu se provesti u svim županijskim komorama, kako stranke ne bi morale putovati u Zagreb.

Prema Zakonu o mirenju (NN 18/2011), mirenje je svaki postupak, bez obzira na to provodi li se se u sudu, instituciji za mirenje ili izvan njih, u kojem stranke nastoje sporazumno riješiti spor  uz pomoć jednog ili više izmiritelja koji strankama pomažu postići nagodbu, bez ovlasti da im nametnu obvezujuće rješenje.

Miriti se mogu sve domaće ili strane, fizičke ili pravne osobe u građanskopravnim sporovima, uključujući i sporove iz trgovačkih, radnih i drugih imovinskopravnih odnosa u stvarima u kojima stranke mogu slobodno raspolagati, ako za neke od tih sporova posebnim propisom nije određeno nešto drugo. Najčešće se radi o sporovima iz ugovornih odnosa, s domaćim ili s međunarodnim obilježjem.