Digitalna Komora logoDigitalna Komora logo

HGK Puls

Globalna ekonomija - tjedni pregled

Donosimo pregled najvažnijih makroekonomskih podataka globalne ekonomije objavljenih u prethodnom tjednu i najavu za tekući tjedan

Datum objave: 22. Travanj 2024.
Slika

Najvažniji događaji u globalnoj ekonomiji prošli tjedan

  1. Stopa rasta kineske ekonomije u 1. kvartalu 2024. iznosila je 5,3% godišnje (očekivanja 5%). Kao što smo napisali u najavi objave, ovo je najmanje važan podatak koji je u Kini objavljen prošli tjedan. Naime, podaci za industrijsku proizvodnju i promet u trgovini na malo u ožujku potvrdili su postupno i očekivano usporavanje tempa ekonomske aktivnosti. Industrijska proizvodnja rasla je 4,5% godišnje (očekivanja 5,4%; veljača 7%), a promet u trgovini na malo 3,1% godišnje (očekivanja 4,5%; veljača 5,5%). Najzanimljivija objava vezana je uz stope korištenosti industrijskih kapaciteta u 1. kvartalu 2024., koja je iznosila 73,6% (očekivanja 75%; 75,9% u 4Q 2023.). Sve u svemu, ove objave potvrđuju postupno usporavanje dinamike gospodarske aktivnosti u Kini.
  2. ZEW indeks raspoloženja za Njemačku u travnju porastao je znatno iznad očekivanih 35,9. Objavljeni indeks iznosio je 42,9 (ožujak 31,7), tako da možemo očekivati nešto optimističnije objave kratkoročnih gospodarskih podataka u idućim tjednima iz Njemačke.
  3. U Japanu je rast izvoza blago usporio u ožujku na 7,3% godišnje (7,8% u veljači), dok je uvoz roba pao -4,9% godišnje (0,5% u veljači), pod utjecajem nižih cijena ukapljenog plina, ugljena te smanjenog uvoza kemikalija. U ožujku je inflacija u Japanu iznosila 2,7% godišnje, što je bilo u skladu s očekivanjima i neznatno niže u odnosu na stope inflacije od 2,8% godišnje u veljači.

 

Što ćemo pratiti ovaj tjedan

  1. U utorak se objavljuju preliminarni indeksi raspoloženja menadžera nabave u industrijskom i uslužnom sektoru u eurozoni za travanj. Očekuju se umjereni pozitivni pomaci. Tako bi pesimizam u industrijskom sektoru trebao postupno jenjavati (očekuje se indeksna vrijednost od 46,5; ožujak 46,1), dok se u uslužnome sektoru očekuje blagi porast optimizma s obzirom da bi indeks u travnju trebao iznositi 51,8 u odnosu na 51,5 u ožujku.
  2. U Njemačkoj se ovaj tjedan objavljuju IFO indeks raspoloženja i GFK indeks raspoloženja za potrošače u travnju. Kao i kod indeksa raspoloženja menadžera nabave, očekuju se blagi pozitivni pomaci. IFO indeks bi tako trebao iznositi 88,9 u odnosu na 87,8 u ožujku, dok bi GFK indeks trebao porasti s -27,4 u ožujku na -25,9 u travnju.
  3. U SAD-u se u četvrtak objavljuje prva procjena rasta BDP-a za prvi kvartal 2024. Očekuje se da je ekonomija rasla 2,5% u odnosu na prethodni kvartal (3,4% u 4Q 2023.). Tržišta će istovremeno pratiti indeks cijena (deflatora) za kojeg se očekuje da je porastao na 3% u odnosu na prethodni kvartal, što bi predstavljalo osjetno ubrzanje u odnosu na 4Q 2023., kada je isti indikator iznosio 1,7%.
  4. Dan kasnije, u petak, objavljuju se temeljni indeksi potrošačkih cijena (kojima američka središnja banka daje najviše važnosti) za ožujak. Istovremeno, objavljuju se podaci o osobnim primanjima te osobnoj potrošnji, također za ožujak. Očekuje se da su temeljne cijene porasle 0,3% mjesečno što bi predstavljalo isti tempo rasta cijena kao i u veljači. Istovremeno, osobni prihodi bi, prema očekivanjima, trebali rasti 0,5% mjesečno (0,3% u veljači) te osobna potrošnja 0,6% mjesečno (0,8% u veljači). Ostvarenje ovih očekivanja i onih vezanih uz BDP samo bi dodatno uvjerili financijska tržišta da središnja banka neće uskoro krenuti sa smanjenjem referentnih kamatnih stopa.
  5. Odbor za monetarnu politiku japanske središnje banke (BoJ) održava prvi sastanak nakon što su prošli mjesec povećali referentu kamatnu stopu na 0% (s -0,1%). Ne očekuju se promjene referentne stope, premda je japanski jen u međuvremenu bitno oslabio – barem teoretski bi viša kamatna stopa trebala pomoći pri ublažavanju deprecijacijskih pritisaka. Međutim, parcijalna je ekonomska teorija jedno, a surova realnost kompleksnog, globalnog financijskog sustava nešto sasvim drugo.