Digitalna Komora logoDigitalna Komora logo

HGK Puls

Globalna ekonomija - tjedni pregled

Donosimo pregled najvažnijih makroekonomskih podataka globalne ekonomije objavljenih u prethodnom tjednu i najavu za tekući tjedan

Datum objave: 08. Travanj 2024.
Slika

Najvažniji događaji u globalnoj ekonomiji prošli tjedan

  1. Prva procjena inflacije u eurozoni u ožujku upućuje na slabu dinamiku gospodarskog rasta. Premda se očekivalo da će inflacija na godišnjoj razini iznositi 2,6%, prva je procjena ipak bila niža, 2,4%. Temeljna je inflacija također bila niža od očekivanja. Preliminarna procjena je da je u ožujku iznosila 2,9% godišnje (očekivanja 3%; u veljači 3,1%).  Cijene pri proizvođačima u eurozoni pale su -1% na mjesečnoj razini u veljači, što je bilo više od očekivanja (-0,7%) i premda su konačni indeksi raspoloženja menadžera nabave u industrijskom i uslužnom sektoru u ožujku bili bolji od preliminarnih brojki (raspoloženje se popravilo u drugoj polovici mjeseca), građevinski sektor i dalje je u fazi usporavanja prema indeksima raspoloženja. Ostajemo pri mišljenju da će Europska središnja banka uskoro početi smanjivati referentne kamatne stope.
  2. Non-farm payrolls (NFP) podaci u SAD-u upućuju na solidne rezultate na tržištu rada u ožujku. Tako je ekonomija stvorila 303.000 novih radnih mjesta što je znatno iznad očekivanja (200.000).Stopa nezaposlenosti pala je na 3,8% (očekivanja 3,9%), a prosječan tjedni broj odrađenih sati porastao na 34,4 (očekivanja 34,3). Mjesečna su primanja porasla 0,3% mjesečno, u skladu s očekivanjima. Stopa nezaposlenosti U-6, koja se temelji na pitanju rade li zaposlenici onoliko sati koliko žele, u ožujku je iznosila 7,3%, kao i u veljači. Nepromijenjena stopa U-6 nezaposlenosti znači da nije došlo do porasta broja onih koji bi radili više sati nego što u stvarnosti rade. Istovremeno, anketa kućanstava (Household Survey) otkrila je porast zaposlenih u ožujku za gotovo pola milijuna ljudi. Nakon svega navedenog, retorika iz američke središnje banke može samo nastaviti u smjeru ostavljanja referentnih kamatnih stopa na postojećim razinama. I dalje očekujemo da će ECB prva krenuti smanjivati referentne kamatne stope.

 

Što ćemo pratiti ovaj tjedan

  1. U četvrtak Europska središnja banka odlučuje o referentnim kamatnim stopama. Premda su očekivanja tržišta da ECB neće mijenjati referentnu kamatnu stopu ovaj mjesec (4,50%), recentne objave ekonomskih podataka s uglavnom negativnim tonom, svakako podržavaju vjerojatnost da će ECB uskoro ipak početi labaviti monetarnu politiku.
  2. U srijedu SAD objavljuje podatke o inflaciji i temeljnoj inflaciji u ožujku. Prema očekivanjima, mjesečni rast temeljne i ukupne inflacije trebao bi iznositi 0,3%, što bi predstavljalo usporavanje u odnosu na veljaču kada je za oba indikatora stopa rasta iznosila 0,4%. Ostvarenje očekivanja ne bi promijenila retoriku i signale iz središnje banke (US Federal Reserve). Niti objava zapisnika Odbora za monetarnu politiku s prethodnog sastanka u srijedu navečer neće utjecati na naša očekivanja da će Fed biti zadnja od ključnih središnjih banaka koja će smanjivati referentne kamatne stope.  
  3. Kina objavljuje podatke o inflaciji u ožujku u srijedu i podatke o uvozu i izvozu roba u ožujku u petak rano ujutro po hrvatskome vremenu. Inflacija je na godišnjoj razini u veljači iznosila samo 0,7%. Očekujemo da će podatak za ožujak još jednom biti nizak, odnosno, potvrditi da slaba domaća potražnja trenutno karakterizira kinesku ekonomiju. Kod izvoza i uvoza roba, zadnja tri mjeseca svjedočimo porastu aktivnosti. Tako je izvoz porastao 7,1% godišnje u razdoblju siječanj-veljača, te uvoz 3,5% godišnje u istome razdoblju.