Digitalna Komora logoDigitalna Komora logo

HGK Puls

Globalna ekonomija - tjedni pregled

Donosimo pregled najvažnijih makroekonomskih podataka globalne ekonomije objavljenih u prethodnom tjednu i najavu za tekući tjedan

Datum objave: 25. Ožujak 2024.
Slika

Najvažniji događaji u globalnoj ekonomiji prošli tjedan

  1. Japanska središnja banka (BoJ) je očekivano u utorak povisila referentnu kamatnu stopu za 0,10 postotnih bodova na nulu nakon 17 godina, međutim, najave (ili nade) da će ozbiljnije zaoštriti monetarnu politiku su izostale (iako je u petak objavljeno da je inflacija u Japanu u veljači iznosila 2,8% godišnje), tako da je japanski jen oslabio na preko 150 jena za jedan američki dolar. Prošli je tjedan švicarska središnja banka iznenada smanjila referentne kamatne stope za 0,25 postotnih bodova na 1,50% (prvi put u 9 godina) jer je inflacija niska i švicarski franak jača. Kombinacija svega (uključujući odluke i obrazloženja Federal Reservea; vidite niže) je da su ne samo japanski jen, već i kineski juan oslabili krajem prošloga tjedna.
  2. Dan kasnije je američka središnja banka, US Federal Reserve, očekivano, ostavila referentne kamatne stope nepromijenjene (5,50%). Više su zanimanja izazvale projekcije inflacije (dot plots). Naime, područni uredi Feda (svaki od kojih dostavlja svoje projekcije) i dalje očekuju smanjenje referentnih kamatnih stopa ove godine i nastavak takve politike u 2025. i 2026. godini, međutim, na konferenciji za medije nakon sastanka Monetarnog odbora, bilo je evidentno da središnju banku muči neizvjesnost oko ekonomskih kretanja. Odnosno, gotovo dvije godine nakon početka najbržeg povećanja referentnih kamatnih stopa u povijesti, američka ekonomija ne usporava tempom kojem bi ekonomska teorija sugerirala. Samim time, Fed nije siguran kada će početi spuštati referentne kamatne stope.
  3. Taman kada su se pojavile nade da je pad europske industrijske proizvodnje pri kraju, objava preliminarnih indeksa raspoloženja menadžera nabave za ožujak su nas prisilile na ponovno razmišljanje. Naime, u Njemačkoj je raspoloženje u industrijskom sektoru palo na 41,6 (očekivanja 43,1; 42,5 u veljači), a u eurozoni sa 64,5 u veljači na 45,7 u ožujku. Istovremeno, raspoloženje u uslužnom sektoru poraslo je više od očekivanja na 51,1 (50,2 u veljači; očekivanja 50,5). S obzirom da je ZEW indeks raspoloženja u Njemačkoj porastao naglo s 19,9 u veljači na 31,7 u ožujku, ne iznenađuje da je raspoloženje uslužnog sektora u eurozoni karakterizirano blagim optimizmom.

 

Što ćemo pratiti ovaj tjedan

  1. Veliki tjedan prati relativno lagan raspored objava ekonomskih podataka. U srijedu Europska komisija objavljuje indeks raspoloženja (Economic Sentiment Index) o kojemu ćete detaljnije moći pročitati u Ekonomskim trendovima na HGK Pulsu) gdje se očekuje blagi porast indeksa s 95,4 na 96,1 u ožujku.
  2. U četvrtak SAD objavljuje PCE indeks temeljnih cijena za veljaču . Nakon rasta od 0,4% u siječnju, očekuje se rast temeljnih cijena od 0,3% u veljači. Osobna su primanja prema očekivanja rasla 0,4% mjesečno u veljači (1% u siječnju), a osobna potrošnja 0,4% mjesečno. Sve u svemu, ostvarenje očekivanja ne bi trebalo imati implikacije za daljnje odluke u domeni monetarne politike u SAD-u.
  3. Rano na Uskrs, Kina objavljuje indeks raspoloženja u industrijskom sektoru u ožujku. Očekuje se da je indeks porastao s 49,1 u veljači na 49,9 u ožujku, odnosno da je raspoloženje u industrijskom sektoru gotovo neutralno.
  4. Svima čitateljima želimo sretan Uskrs!