Digitalna Komora logoDigitalna Komora logo

HGK Puls

Globalna ekonomija - tjedni pregled

Donosimo pregled najvažnijih makroekonomskih podataka globalne ekonomije objavljenih u prethodnom tjednu i najavu za tekući tjedan

Datum objave: 18. Ožujak 2024.
Slika

Najvažniji događaji u globalnoj ekonomiji prošli tjedan

  1. Temeljna i ukupna inflacija u veljači u SAD-u porasla je brže od očekivanja. Tako je temeljna inflacija rasla 0,4% mjesečno (očekivanja 0,3%), dok je ukupna stopa inflacija također rasla 0,4% mjesečno, u skladu s očekivanjem. Na godišnjoj je razini temeljna inflacija iznosila 3,8% (3,9% u siječnju) što je iznad očekivanih 3,7%, dok je godišnja stopa ukupne inflacije iznosila 3,2% (3,1% u siječnju). Cijene stanovanja i odjeće dva su faktora koja su povukle inflaciju na više. Istovremeno, cijene pri proizvođačima porasle su duplo brže od očekivanja u veljači u SAD-u. Naime, na mjesečnoj razini porasle su 0,6% nakon što su porasle cijene energenata (4,4%), hrane (1%) i prijevoza i skladištenja (0,9%).
  2. Nakon rasta od 10,4% godišnje u siječnju, rast kredita u Kini u veljači iznosio je 10,1% godišnje. Iz naše perspektive taj ishod djeluje kao solidan rast, ali u kineskom kontekstu radi se o najsporijem rastu kreditne aktivnosti u više od 25 godina. Evidentno je da domaća potražnja jenjava u Kini i ne očekujemo da će spuštanje kamatnih stopa potaknuti niti osobnu potražnju, niti materijalno proširiti ponudu kredita kućanstvima, jer su poteškoće u sektoru nekretnina bitno utjecale na raspoloženje potrošača. Tijekom ove godine očekujemo da će Vlada povući poteze koji bi izravno stimulirali osobnu potrošnju. U međuvremenu očekujemo nastavak (prekomjernog) ulaganju u infrastrukturu i proizvodne kapacitete što će samo povećati zaduženost države i poduzeća bez nekog velikog učinka na gospodarski rast.
  3. Promet u trgovini na malo u veljači u SAD-u bio je slabiji od očekivanja. Osim što je pad u siječnju revidiran prema dolje (sa -0,8% na -1,1% mjesečno), mjesečni rast od 0,6% zabilježen u veljači bio je manji u odnosu na očekivanja (0,8%).

 

Što ćemo pratiti ovaj tjedan

  1. Čeka nas tjedan pojačanih aktivnosti, koji je već krenuo s objavama iz Kine rano u ponedjeljak ujutro. Naime, industrijska proizvodnja u siječnju-veljači porasla je 7% godišnje (6,8% u prosincu, očekivanja 5%), dok je promet u trgovini na malo rastao 5,5% godišnje (prosinac 7,4%, očekivanja 5,2%). Istovremenu, zabilježeno je pojačano kreditiranje ulaganju u fiksnu imovinu od 4,2% godišnje (prosinac 3%, očekivanja 3,2%).
  2. Sastanci Odbora za monetarnu politiku Banke Japana (utorak) i američkog Federal Reserve-a (srijeda) glavni su događaji ovog tjedna. Tržišta očekuju da će Banka Japana nakon više od 8 godina povećati referentnu kamatnu stopu sa -0,10% na 0,0%, a obzirom da je stopa inflacije iznad 2% godišnje uz očekivanja da će nastaviti rasti. Daljnje odluke o kretanjima referentnih kamatnih stopa u Japanu bit će važne zbog činjenice da su japanski osiguravatelji, mirovinski fondovi i poduzeća veliki ulagači na inozemnim financijskim tržištima. Relativne promjene kamatnih stopa (nastavi li Banka Japana dizati referentne stope) izravno bi utjecale na cijene obveznica, vrijednost japanskog jena te na tempo (i cijenu) priljeva inozemnog kapitala u Kinu.
  3. Premda je vjerojatnost povećanja referentnih kamatnih stopa u SAD-u bila minimalna, nakon prošlotjednih objava o inflaciji nitko ne očekuje da će Federal Reserve mijenjati referentne kamatne stope (koje se nalaze na razini od 5,5%) u srijedu kada se sastane Odbor za monetarnu politiku. Više će se pozornosti dati novim ekonomskim prognozama Feda koje će se također objaviti u srijedu.
  4. Za kraj, u četvrtak se objavljuju preliminarni indeksi raspoloženja menadžera nabave u industrijskom i uslužnom sektoru u euro području u ožujku. Nakon što su najnoviji podaci za industrijsku proizvodnju u Njemačkoj sugerirali da je faza pada aktivnosti pri kraju, očekuje se na razini euro području da preliminarni indeksi za ožujak ukažu na postupno poboljšanje raspoloženja. Odnosno, kada je riječ o industrijskom sektoru, da raspoloženje nije toliko pesimistično kao u veljači (očekuje se vrijednost indeksa od 47 u odnosu na 46,5 u veljači). Istovremeno, u uslužnom sektoru, očekuje se blagi porast optimizma sa 50,2 u veljači na 50,5 u ožujku. Podsjećamo da indeksne vrijednosti iznad 50 upućuju na relativan optimizam ispitanika, kao što vrijednost indeksa ispod 50 govori o relativnom pesimizmu.