Digitalna Komora logoDigitalna Komora logo

HGK Puls

Globalna ekonomija - tjedni pregled

Donosimo pregled najvažnijih makroekonomskih podataka globalne ekonomije objavljenih u prethodnom tjednu i najavu za tekući tjedan

Datum objave: 04. Ožujak 2024.
Slika

Najvažniji događaji u globalnoj ekonomiji prošli tjedan

  1. U srijedu su u SAD-u objavljeni podaci o temeljnoj inflaciji (Core PCE) koji su bili u skladu s očekivanjima, odnosno, mjesečna je stopa rasta iznosila 0,4% u siječnju u odnosu na 0,1% u prosincu. Ukupan PCE porastao je 0,3% mjesečno (0,1% u prosincu). Istovremeno, osobna su primanja porasla 1,0% mjesečno )očekivanja 0,4%) u odnosu na 0,3% u prosincu te je osobna potrošnja porasla 0,2% u odnosu na 0,7% mjesečno u prosincu. Premda je rast osobnih primanja ugodno iznenadio, ne očekujemo promjenu retorike američke središnje banke oko smjera monetarne politike.
  2. U petak je objavljena prva procjena cijena na malo u euro području za veljaču. Zabilježen je nastavak dezinflacijskog trenda, te je inflacija u veljači iznosila 2,6% godišnje (očekivanja 2,5%) u odnosu na 2,8% godišnje u siječnju. Ostajemo pri stavu da bi slabija dinamika gospodarske aktivnosti u euro području u odnosu na SAD trebala značiti da će Europska središnja banka krenuti snižavati referentne kamatne stope prije US Federal Reserve-a.
  3. Druga procjene rasta BDP-a u 4. kvartala u 2023. godini u SAD-u (3,2% anualizirano i 0,8% kvartalno) u srijedu zorno je prikazala spomenute razlike između SAD-a i euro područja gdje je kvartalni rast jedva bio iznad nule (0,1%).
  4. Objava oba (NBS i Caixin) indeksa raspoloženja u industrijskom sektoru u Kini u veljači ukazala su na relativno pesimistično raspoloženje među velikim poduzećima (NBS indeks u kojemu velike firme dominiraju iznosio je 49,1) dok je Caixin indeks ukazao na blagi optimizam manjih i srednje velikih poduzeća budući je indeks iznosio 50,9 što je bilo iznad očekivanja (50,6).

Što ćemo pratiti ovaj tjedan

  1. U četvrtak se održava sastanak Europske središnje banka gdje se ne očekuje promjena referentne kamatne stope (4,50%) premda je u petak preliminarna procjena inflacije za veljaču otkrila nastavak usporavanja inflatornih pritisaka.
  2. Dan kasnije se u SAD-u objavljuju podaci o tržištu rada za veljaču. Očekivanja su da je ekonomija stvorila 200.000 novih radnih mjesta (353.000 u siječnju). Uz nepromijenjenu stopu nezaposlenosti (3,7%) rast primanja bi, prema očekivanjima, iznosio 0,3% mjesečno (0,6% u siječnju). Nama najvažniji detalj nakon broja radnih mjesta je procjena broja radnih sati u tjednu. Tu su očekivanja da se u veljači prosječno radilo 34,3 sati tjedno u odnosu na 34,1 sat u siječnju. Bit će također važno usporediti navedene pokazatelje, koji se generiraju iz upitnika poduzećima (Establishment Survey) s onima iz upitnika kućanstvima (Household Survey), jer Household Survey u zadnje vrijeme ukazuje na trend porasta rada na nepuno radno vrijeme.
  3. Njemačka (siječanj) i Kina (veljača)  objavljuju podatke o robnoj razmjeni ovaj tjedan. Tako se očekuje da će njemački podaci otkriti rast izvoza roba od 1,5% mjesečno u siječnju (-4,6% u prosincu), dok bi kineski podaci trebali pokazati rast izvoza roba od 2,5% godišnje (2,3% u siječnju) i rast uvoza od 2% godišnje (0,2% u siječnju). Niske stope rasta robne razmjene otkrivaju slab tempo globalnog gospodarskog rasta.