Digitalna Komora logoDigitalna Komora logo

HGK Puls

Globalna ekonomija - tjedni pregled

Donosimo pregled najvažnijih makroekonomskih podataka globalne ekonomije objavljenih u prethodnom tjednu i najavu za tekući tjedan

Datum objave: 05. Veljača 2024.
Slika

Najvažniji događaji u globalnoj ekonomiji prošli tjedan

  1. US Treasury (američko ministarstvo financija) objavilo je da će u iduća tri mjeseca izdati 121 milijardu US$ obveznica i trezorskih zapisa za financiranje deficita i refinanciranje dospijevajućeg javnog duga. Premda to podrazumijeva rekordno velike aukcije obveznica, financijska su tržišta pozitivno reagirala (pad prinosa) na vijest jer je US Treasury također naglasio da ne očekuje daljnji rast iznosa refinanciranja.
  2. Prema očekivanjima, američka središnja banka, US Federal Reserve, ostavila je referentne kamatne stope nepromijenjene (5,5%) u srijedu navečer. Predsjednik Feda, Jerome Powell, izjavio je na konferenciji za tisak da je realno očekivati da će središnja banka tijekom godine početi smanjivati referentne kamatne stope. Fed je pri tome u objavi za medije izbacio reference vezane za daljnje dizanje referentnih kamatnih stopa. Tržišta su opet reagirala pozitivno utoliko što su pali prinosi na obveznice nakon odluke i prateće konferencije za tisak.
  3. Zadnja važna objava iz SAD-a prošli tjedan ticala se tržišta rada. Naime, američka je ekonomija prema CES (Establishment Surveyju – anketi poslodavaca) u siječnju stvorila 353.000 novih radnih mjesta (očekivanja 180.000) i plaće su porasle 4,5% godišnje (očekivanja 4,1%). Međutim, prosječan broj tjednih radnih sati pao je na 34,1 – najmanji broj radnih sati od početka pandemije u ožujku 2020. godine. Istovremeno, broj zaposlenih u stalnom radnom odnosu u SAD-u pao je za dodatnih 63.000, a broj ljudi koji bi radili puno radno vrijeme, ali se moraju zadovoljiti s manjom satnicom, porastao je za dodatnih 211.000 na ukupno 4,4 milijuna, što je ujedno najveći broj u posljednje dvije godine.
  4. U utorak je europodručje formalno izbjeglo tehničku recesiju kada je objavljeno da je u četvrtom kvartalu 2023. godine BDP stagnirao. Očekivanja su bila da će pasti -0,1% kvartalno, odnosno drugi kvartal za redom. Međutim, proteklih pet kvartala ekonomija europodručja gotovo da nije uopće rasla, tako da su akademske rasprave o tehničkim recesijama besmislene. U četvrtak je prva procjena potrošačkih cijena u siječnju potvrdila daljnje jenjavanje inflatornih pritisaka s obzirom da je godišnja stopa inflacije iznosila 2,8% u odnosu na 2,9% u prosincu.
  5. Kina je objavila indekse raspoloženja menadžera nabave u industrijskom sektoru za siječanj. Službeni NBS indeks blago je porastao na vrijednost od 49,2 (očekivanja 49,3) u odnosu na zabilježenih 49 u prosincu. Ta vrijednost predstavlja nešto manje izražen pesimizam u industrijskom sektoru. Kod Caixin indeksa gdje su mala i srednja poduzeća zastupljenija, potvrđen je nastavak blagog optimizma s obzirom da je indeks, u skladu s očekivanjima, iznosio 50,8 u odnosu na 50,3 u prosincu.

 

Što ćemo pratiti ovaj tjedan

  1. U ponedjeljak se objavljuju podaci o cijenama pri proizvođačima u prosincu u europodručju. Očekuje se pad od -10,5% godišnje (-8,8% u studenome), odnosno -0,8% mjesečno. Pad cijena energenata i intermedijarnih proizvoda glavni su razlozi iza ovako izraženog pada cijena.
  2. Kina u četvrtak objavljuje podatke o potrošačkim cijenama u siječnju. Očekuje se daljnji pad od -0,5% na godišnjoj razini )-0,3% godišnje u prosincu) što jasno upućuje da ekonomiju karakterizira slaba domaća potražnja.
  3. Ovo je prvi tjedan aukcija obveznica i trezorskih zapisa u SAD-u nakon kvartalne objave plana refinanciranja pa ćemo pratiti njihove rezultate. Ministarstvo financija nudi najkraći i najdulji krajevi krivulje tržištu ovaj tjedan. U ponedjeljak su aukcije 3 i 6-mjesečnih trezorskih zapisi na rasporedu. U srijedu su na rasporedu 17.-tjedni trezorskih zapisi i 10.-godišnja obveznica,  u četvrtak zapisi na 4 i 8 tjedana te obveznica na 30 godina.