Digitalna Komora logo

Gospodarske informacije

Postupak medijacije pred Centrom za mirenje i kako ga pokrenuti?

Postupak medijacije pokreće se podnošenjem prijedloga za pokretanje postupka medijacije a može se  dostaviti osobno, poslati poštom ,mailom  ili online.

Obrazac prijedloga nalazi se na web stranici HGK, ali ne mora biti u takvom obliku. Predlagatelj u prijedlogu navodi opće podatke o sebi i protustranci, kontakt podatke, te kratki opis spora.

Medijacija se provodi prema pravilima o kojima se stranke dogovore, sve u okviru  Zakona o mirnom rješavanju sporova (NN 67/23) I Pravilnika o medijaciji (NN147/23)

Po primitku prijedloga za provođenje medijacije, Tajništvo Centra za mirenje predlagatelju  potvrđuje primitak i  obavještava ga da odredba članka 1.  Odluke o izmjeni i dopuni Odluke o troškovima u postupcima mirenja (NN 67/2017) propisuje obvezu predlagatelja medijacije da plati trošak upisne takse u iznosu od 120 eura. Upisna taksa se ne vraća.  Tajništvo Centra za mirenje ispostavlja predračun za uplatu upisne takse i po primitku dokaza o uplati proslijedit će  prijedlog za medijaciju uz  dopis koji sadrži opće informacije o medijaciji i Pravilnik o medijaciji protustranci.

Pritom Centar za mirenje pri HGK nastupa kao posrednik koji pospješuje komunikaciju između stranaka, a u cijelom postupku zadržava svoju nezavisnu i nepristranu ulogu. Ako se stranke nisu drukčije sporazumjele, medijacija počinje prihvaćanjem prijedloga za pokretanje postupka medijacije. Ako se druga stranka u roku od 15 dana od dana kada je primila prijedlog za pokretanje postupka medijacije, ili u drugom roku za odgovor naznačenom u prijedlogu, ne izjasni o prijedlogu, smatra se da prijedlog za medijaciju nije prihvatila i predmet se zatvara.

Ako protustranka prihvati prijedlog za pokretanje postupka medijacije, sljedeći je korak imenovanje medijatora. Listu medijatora Centra za mirenje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori čine sve osobe u svojstvu medijatora upisane u Registar medijatora koji, na temelju javne ovlasti, vodi Centar za mirno rješavanje sporova. Nakon imenovanja medijatora dogovara se datum i vrijeme održavanja medijacije, koje se održava u prostorijama Centra za mirenje. Prije sastanka medijacije stranke moraju platiti troškove postupka prema predračunu koji im dostavi Centar.

 Na prvom zajedničkom sastanku medijatora i stranaka medijator u pravilu daje riječ jednoj od stranaka, koja iznosi svoje viđenje spora, a potom isto pravo dobiva i druga stranka. Medijacija se može nastaviti u prisustvu obje stranke ili medijator  stranke može razdvojiti i održavati odvojene sastanke. Postane li u toku odvojenih sastanaka razvidno da bi se stranke mogle nagoditi, medijator ih ponovno okuplja na zajedničkom sastanku, gdje stranke započinju konkretne pregovore o nacrtu sadržaja nagodbe.

Ako je medijacija uspješna, okončava se sklapanjem nagodbe. Ako medijacija nije uspješna, Centar za mirenje izdaje potvrdu da je medijacija završena bez nagodbe.