Raspodjela dozvola za međunarodni prijevoz tereta

Što je dozvola za međunarodni prijevoz tereta cestom?
Dozvola za međunarodni prijevoz tereta cestom predstavlja dokument dozvole domaćim prijevoznicima na temelju kojeg se obavlja međunarodni prijevoz tereta.

Koja je svrha izdanog dokumenta?
Međunarodni javni prijevoz tereta obavlja se na temelju dozvole za međunarodni prijevoz tereta, ukoliko međunarodnim ugovorom nije određeno da se prijevoz obavlja bez dozvole. HGK raspodjeljuje više desetaka vrsta stranih dozvola.

Tko obavlja raspodjelu dokumenata?
Raspodjelu dozvola domaćim prijevoznicima obavljaju Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska obrtnička komora putem svojih županijskih ispostava. HGK obavlja raspodjelu dozvola preko mreže 19 Županijskih komora, Komore Zagreb (nadležna komora za područje grada Zagreba i Zagrebačke županije) te Obrtničke komore Krapina. Ovakva teritorijalna rasprostranjenost izdavanja dozvola omogućava prijevoznicima brzo i lako preuzimanje stranih dozvole prema sjedištu registracije pravne osobe.

Kako se raspodjeljuju dozvole?
Raspodjela dozvola obavlja se na temelju pisanog zahtjeva prijevoznika. Zahtjev za dobivanje stranih dozvola za sljedeću godinu prijevoznik podnosi komorama od 1. do 15. listopada tekuće godine.

Kome je namijenjena ovlast?
Ovlast je namijenjena domaćim prijevoznicima.